بهترین سایت خرید پروژه, تحقیق, پایان نامه و مقاله آماده

فروشگاه جامع خرید پروژه, پایان نامه و مقاله آماده دانشجویی

مالک فروشگاهی با 10 هزار فایل شوید دانلود نرم افزار PhotoGrav 3 مخصوص حکاکی عکس با لیزر	بسته آموزشی آشنایی با تکثیر و پرورش زالوی طبی Hirudo medicinalis به همراه فیلم و فایل های بسیار مفید

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز مشکل و یا نیاز به پروژه ای که در لیست سایت موجود نمی باشد، لطفا از طریق منوی پشتیبانی و یا از طریق ایمیل best.files2@gmail.com درخواست خود را ارسال کنید. با توجه به اینکه برخی از محصولات این فروشگاه از منابع مختلفی که بعضا منبع اولیه نیز مشخص نیست، تهیه شده اند لذا در صورتی که فایلی مربوط به شماست و بدون اجازه در این فروشگاه قرار داده شده است، از طریق بخش پشتیبانی اطلاع دهید تا ضمن عذرخواهی سریعا از سایت حذف گردد.

982 - بررسی پلیمر و ساختار و شاخه ها و فرآورش و کاربردهای آن

982 -  بررسی پلیمر و ساختار و شاخه ها و فرآورش و کاربردهای آن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرمت فایل:   ورد Word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 109  

 

 

 

عنوان : مزایای بیوپلیمر

كلمات كليدي: بیوپلیمر، پليمرهاي زيستي، باكتري، گياه، توليدكنندگان

پلیمر های متداول امروزی از نفت خام ساخته می شوند كه با توجه به محدود بودن منابع نفتی باید به تدریج با بیوپلیمر ها كه از منابع تجدید شونده ساخته می شوند، جانشین شوند.

بیوپلیمر از نظر بیوشیمی دان ها عبارت است از ماكرومولكول های بیولوژی كه از تعداد زیادی زیر واحد كوچك و شبیه به هم كه با اتصال كووالانسی به هم متصل شده اند ویك زنجیره طولانی را ایجاد می كنند، ساخته شده اند.

پلیمر های متداول امروزی از نفت خام ساخته می شوند كه با توجه به محدود بودن منابع نفتی باید به تدریج با بیوپلیمر ها كه از منابع تجدید شونده ساخته می شوند، جانشین شوند. بیوپلیمر از نظر بیوشیمی دان ها عبارت است از ماكرومولكول های بیولوژی كه از تعداد زیادی زیر واحد كوچك و شبیه به هم كه با اتصال كووالانسی به هم متصل شده اند ویك زنجیره طولانی را ایجاد می كنند، ساخته شده اند.

 در روند طبیعی، بیوپلیمر ها و یا همان ماكرومولكول ها، تركیبات داخل سلولی هستند كه قابلیت زنده ماندن را به ارگانیسم در شرایط سخت محیطی می دهند.مواد بیوپلیمری در شكل های گوناگونی توسعه یافته اند؛ بنابراین ظرفیت استفاده در صنایع گوناگون را دارند. توسعه مواد بیوپلیمری به چنددلیل اهمیت دارد. اول این كه این مواد بر خلاف پلیمر های امروزی كه از مواد نفتی به دست می آیند، به محیط زیست برگشت پذیر هستند؛ بنابراین موادآلوده كننده محیط زیست به شمار نمی آیند. در این خصوص مواد بیوپلیمری در ساخت پلاستیك ها به دو صورت استفاده قرار می شوند.

 اول استفاده از پلاستیک هایی كه درآنها یک ماده تخریب پذیر(مانند نشاسته) به یک پلاستیک متداول (مانندپلی اتیلن) اضافه می شود، درنتیجه این ماده به افزایش سرعت تخریب پلاستیک کمک می کند. این مواد چند سالی هست که وارد بازار شده اند و با آن که کمک زیادی به کاهش زباله های پلاستیکی کرده اند، اما به دلیل این که در آنها از همان پلاستیک های متداول تخریب ناپذیر استفاده می شود و استفاده از مقدار زیادی مواد تخریب پذیر در پلاستیک ویژگی آن را تضعیف می کند، موقعیت چندان محکمی ندارند.

دوم استفاده از پلاستیک های تخریب پذیر ذاتی است که به دلیل ساختمان شیمیایی خاص به وسیله باکتری ها، آب یا آنزیم ها در طبیعت تخریب می شوند و خیلی سریع تر از نوع اول به محیط زیست بر می گردند، دردرجه دوم اهمیت مواد بیوپلیمری به وسیله موجودات زنده ساخته می شوند و در نتیجه در چرخه ساخت و تجزیه مواد بیولوژیك قرار می گیرند، پس هیچ گاه منابع آن محدود و تمام شدنی نیست، در حالی كه مواد پلیمری و پلاستیكی امروزی از سوخت های فسیلی ساخته می شود كه منابع آن محدود و تمام شدنی است. هر چند این منابع در حال حاضر و به ویژه در كشور ما به وفور یافت می شوند، ولی روزی تمام خواهند شد. سومین مزیت بیوپلیمر ها، اقتصادی بودن این مواد است، زیرا تولید بیوپلیمر نیاز زیادی به كارخانه و صنعت پیشرفته ندارد و با حداقل امكانات می توان به تولید آن مبادرت ورزید. همچنین قیمت بالای نفت خام، كشور ها را به سوی استفاده از این مواد سوق داده است. 

هر چند امروزه برای کاربردهای بسیار خاص مانند نخ بخیه جراحی(نخ بخیه حل شونده) به کار می روند، ولی دیری نخواهد پایید كه به استفاده گسترده از این پلیمر ها توجه خواهد شد. سه گروه از موجودات زنده می توانند بیوپلیمرها را تولید كنند كه عبارتند از:گیاهان، جانوران و میكروارگانیسم ها كه از این میان گیاهان و میكروارگانیسم ها اهمیت بیشتری دارند.

گیاهان تولیدكننده

بیشترین تحقیقات بیوپلیمری روی مهندسی ژنتیك گیاهان تولیدكننده فیبر مانند كتان، كنف و ... متمركز شده است. به عبارت دیگر، توسعه واكنش های مولكولی درون سلولی گیاهان كه به تولید مواد بیوپلیمری منجر می شود، مورد توجه مهندسان ژنتیك و بیوتكنولوژی قرار گرفته است. مواد بیوپلیمری كه در سلول های گیاهی ساخته می شود، بیشتر از جنس پلی هیدروكسی بوتیرات (PHB) است. این ماده از نظر خصوصیات فیزیكی و مكانیكی بسیار شبیه پلی پروپیلن حاصل از مواد نفتی است. امروزه با همسانه سازی كردن ژن تولید كننده پلیمر پلی هیدروكسی بوتیرات در گیاهان معمولی كه قابلیت تولید بیوپلیمر را ندارند، توانسته اند این محصول پلیمری را به طور انبوه تولید كنند. گیاهان، نیشكر، یونجه، درخت خردل و ذرت برای تولید این بیوپلیمر از طریق مهندسی ژنتیك انتخاب شده اند كه ژن تولید كننده این پلیمر به داخل ژنوم این گیاهان وارد می شود و گیاه یادشده را به ساختن بیوپلیمر پلی هیدروكسی بوتیرات قادرمی سازد.

ارگانیه های تولیدكننده بیوپلیمر ها

درحدود ۸۰ سال قبل برای نخستین بار بیوپلیمر پلی هیدروكسی بوتیرات از باكتری باسیلوس مگاتریوم جدا سازی شد. ازآن پس دانشمندان بیوپلیمر به دنبال یافتن راه هایی هستند كه تولیدات بیوپلیمری باكتریایی را توسعه دهند و به صورت تجاری درآورند.

بیوپلیمر هایی كه سلول های باكتریایی قادر به تولید آن هستند و از آنها جداسازی شده اند، عبارتند از: پلی هیدروكسی آلكانوات (PHA)، پلی لاكتیك اسید (PLA) و پلی هیدروكسی بوتیرات (PHA). این بیوپلیمر ها از نظر خصوصیات فیزیكی به پلیمر های پلی استیلن و پلی پروپیلن شبیه هستند. بیوپلیمر های میكروبی در طبیعت به عنوان تركیبات داخل سلولی میكروب ها یافت می شوند و بیشتر زمانی كه باكتری ها در شرایط نامساعد محیطی قرار می گیرند، اقدام به تولید این مواد می كنند. این مواد در حالت طبیعی به عنوان یك منبع انرژی راحت و در دسترس عمل می كنند.

 همچنین هنگامی كه محیط اطراف باكتری غنی از كربن باشد و از نظر دیگر مواد غذایی مورد استفاده باكتری دچار كمبود باشد، باكتری اقدام به ساخت بیوپلیمر های یادشده می كند. باكتری ها برای ساختن بیوپلیمر های PHA و PHB از واكنش های تخمیری استفاده می كنند كه در این واكنش ها نیز ازمواد خام گوناگونی استفاده می شود. PHB به وسیله یك باكتری به نام استافیلوكوكوس اپیدرمیس ساخته می شود كه روی تفاله های حاصل از واكنش های روغن گیری دانه های كنجد رشد می كند و این بیوپلیمر را می سازد.

 PHB در درون سیتوپلاسم باكتری به صورت دانه های ذخیره ای (اینكلوژن بادی) ذخیره می شود كه این مواد را به وسیله سانتریفیوژ و واكنش های شست وشوی چند مرحله ای می توان استخراج و خالص سازی و ازآن استفاده كرد.در یك نتیجه گیری كلی در مورد استفاده از بیوپلیمر ها به جای پلاستیك ها و پلیمر های نفتی می توان گفت كه با توجه به ماهیت و خصوصیات بیوپلیمر ها كه مواد تجدید شونده و قابل برگشت به محیط زیست و یا به عبارتی دوست محیط زیست هستند، استفاده از آنها كاری معقول و اقتصادی خواهد بود. از سوی دیگر، با توجه به قیمت بالای نفت خام و محدود بودن منابع آن، استفاده از آن برای تولید مواد پلاستیكی كه هم آلوده كننده محیط زیست است و هم در جامعه ما ارزش چندانی ندارد، كاری غیر اقتصادی است. پس امید می رود با توجه به سرعت روز افزون علم در زمینه مواد بیوپلیمری در بیشتر كشورها، دركشور ما نیز به این مقوله توجه بیشتری شود و با جانشین كردن مواد بیوپلیمری با پلیمر های نفتی، طلای سیاه را برای آیندگان به میراث بگذاریم.

 

 

مهندسي پليمر

با پيشرفت علم و تكنولوژي بشر به دنبال مواد و وسايلي مي گشت تا بتواند توسط آنها كارايي و كيفيت اشياي ساخته دست خود را افزايش دهد .

با پيشرفت علم و تكنولوژي بشر به دنبال مواد و وسايلي مي گشت تا بتواند توسط آنها كارايي و كيفيت اشياي ساخته دست خود را افزايش دهد . همچنين بشر به دنبال آن بود كه بتواند موادي بسازد تا توسط آنها اشيايي با كيفيت مورد نظر خود تهيه كند به عنوان مثال بدنه هواپيما بايد علاوه بر مقاومت در برابر نيرو هاي وارد از جنسي سبك ساخته شود تا هواپيما بتواند به آساني به هوا بلند شود در ابتدا بنه هواپيما ها را از فلز آلومنيوم كه نسبت به ساير فلزات سبكتر است مي ساختند ليكن با پيدايش مواد پليمري به تدريج اين مواد جايگزين فلز آلومنيوم شدند مثال ديگر در اين زمينه يكي از مشكلات عمده اي است كه اكثر افراد عينكي با آن رو به رو هستند افتادن در پي آن شكستن عدسي عينك كه در نتيجه آن افراد هزينه زيادي را متحمل مي شوند اگر بتوان ¬عدسي عينك را از ماده اي ساخت كه علاوه بر شفافيت و عملكرد مناسب در مقابل ضربه نيز مقاوم باشد مشكل اين افراد نيز حل خواهد شد. لنزهاي چشمي كه به تازگي وارد بازار شده اند اين قابليت را دارا هستند اين لنز ها از جنس مواد پليمري هستند . يكي از مشكلات عمده اي كه اكثر انسان ها با آن روبه رو هستند خرابي دندان و نيز ترميم دندانهاي فاسد يا جايگزيني آنها با دندانهاي مصنوعي است . تا چند سال پيش دندانهاي خراب فقط با استفاده از فلزات آلياژي نقره اي رنگي به نام آمالگام تعمير مي شد اين مواد علاوه بر رنگ ناموزون نسبت به ساير دندانها به خوبي به دندان نيم چسبد و پس از مدتي جدا شده داخل دندان خالي مي شود همچنين حرارت را به خوبي از خود عبور داده گاهي هنگام خوردن و آشاميدن غذاهاي سرد و گرم ، فرد دچار دندان درد مي شود . دندان هاي مصنوعي نيز از چيني ساخته مي شوند كه در برابر ضربه مقاوم نبوده سريعا مي شكنند براي رفع عيوب فوق به تازگي از موادي استفاده مي شود كه علاوه بر داشتن رنگ سفيد و مناسب در برابر سايش و ضربه نيز مقاوم بوده و به خوبي به دندان مي چسبند و مانند عايق حرارتي گرما و سرما را از خود عبورنمي دهند اين مواد از جنس پليمر ساخته شده اند اكريليك و كامپوزيت نام دارند .

مطالب فوق گوياي اهميت مواد پليمري است و نشان مي دهد كه نياز بشر به

مصنوعي تهيه مي شوند از مواد شيميايي به وجود مي آيند و در اثر واكنشهاي شيسيايي حاصل مي شوند بنابر اين مي توان چنين نتيجه گرفت كه براي ساخت و تهيه مواد پليمري نياز به دانش شيمي است به عبارت ديگر علوم مورد نياز براي پليمرها بخشي از علم شيمي است بنابر اين متخصصين اين رشته بايد با دانش شيمي نيز آشنا شوند . تا چندي پيش رشته مهندسي پليمر به واسطه نزديكي آن با رشته مهندسي شيمي در تمام مراكز علمي دنيا جز رشته مهندسي شيمي در تمام مراكز علمي دنيا جز رشته مهدسي شيمي و شاخه اي از اين رشته تلقي مي شد و هنوز نيز در برخي از دانشگاهها همين رويه دنبال مي شود ليكن با تخصصي شدن علوم اين رشته از مهندسي شيمي جدا شد البته هنوز در برخي از دانشگاهها اين رشته جز رشته مهندسي شيمي محسوب مي شود .

پليمر از فرهنگستا علوم معادل فارسي «بسپار» را براي آن پيشنهاد كرده است به موادي گفته مي شود كه از به هم پيوستن تعدادي مولكول يكسان تشكيل شده است . مولكلولهايي كه پليمر ها را به وجود مي آورند مونومر ناميده مي شوند .

مونومر در زبان فارسي تكپاره نامگذاري شده است . عمليات پليمر يزاسيون بدين صورت است كه در اثر افزودن يك ماده شيميايي يا عواملي مانند حرارت گاهي پليمر از دو يا چند مونومر تشكيل مي شود و گاهي تعداد مونومر ها به هزاران و حتي ميليونها عدد در يك مولكول پليمر مي رسد .

در نتيجه عمليات پليمر يزاسيون تغيير اساسي در خواص ماده اوليه رخ مي دهد و در حالي كه مونومر ها به يكديگر متصل مي شوند خواص محصول پليمريزاسيون نيز عوض مي گردد . همچنين براي دستيابي به محصولي با كيفيت لازم و مورد نظر موادي به پليمر ها اضافه مي شود كه به آنها اضافه شوند ه مي گويند .

پليمرها بسته به نوع مونومرهاي تشكيل دهنده آنها متفاوت هستند . هموپليمر ها مولكولهاي بزرگي ( ماكرومولكولهايي ) هستند كه از واحد هايي ( مونومرهاي ) يكسان ساخته شده اند . در صورتي كه واحد هاي تشكيل دهنده پليمر متفاوت باشد به ان كوپليمر مي گويند پليمرها ممكن است ساختمان خطي يا شاخه اي يا فضايي داشته باشند . مثالهاي زيادي از پليمر ها در طبيعت يافت مي شود كه از  آنها  لاستيك طبيعي را نام برد .

پليمرهاي مصنوعي نيز بسيار فراوان بوده ، در اطراف ما به وفور يافت مي شوند . از جمله آنها مي توان به مواد لاستيكي ، پلاستيكي ، بيشتر رنگها و جوهر ها اشاره كرد .مواد پليمري عمدتاً داراي خواصي مانند مقاومت زياد در برابر كشش ، و مقاومت خوب در برابر پارگي و سايش هستند .

رشته ي مهندسي پليمر داراي دو گرايش ( صنايع پليمر ) و ( علوم و تكنو لوژي رنگ ) است كه در ادامه در مورد آنها توضيح داده مي شود . در خصوص اين دو گرايش بايد تذكر داده شود كه علي رغم آنكه هر دو گرايش در گروه مهندسي پليمر قرار دارند ، ليكن در مورد دروس ارايه شده ، تفاوت نسبتاً زيادي مشاهده مي شود و در حيطه ي كاري نيز بايد گفت كه مهندسي صنايع پليمر تقريباً همه ي انواع پليمري را شامل شده ، محدود به نوع خاصي از اينگونه مواد نمي شود ، ليكن شاخه ي علوم و تكنولوژي رنگ ، همان گونه كه از نامش پيداست ، ويژه ي مسايل مربوط به پوشش اجسام و انواع رنگها ي پليمري و معدني است و مسايل مربوط به اين صنعت را به صورت تخصصي بررسي مي كند .

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
982D_1668468_1320.zip425.6k

فیلم آموزش سیستم خودکار قرار دادن محصولات فروشگاه های فایل سل در وبلاگ یا سایت خود - ویژه فروشگاه داران

فیلم آموزش سیستم خودکار قرار دادن محصولات فروشگاه های فایل سل در وبلاگ یا سایت خود - ویژه فروشگاه داران                 ******* آموزش قرار دادن محصولات نفیس فایل نیز اضافه شد.****** قابل استفاده برای سایر سایت های فروش فایل که در ادامه به آنها اشاره شده است.   این محصول مخصوص فروشگاه داران محترمی است که قصد دارند محصولات فروشگاه های فایل سل یا سایر فروشگاه ها را در سایت یا وبلاگ خود معرفی کرده و از فروش محصولات این فروشگاه، مبلغی به ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان