فروشگاه جامع خرید پروژه, پایان نامه و مقاله آماده دانشجویی

محبوبترین محصولات

مالک فروشگاهی با 10 هزار فایل شوید دانلود نرم افزار PhotoGrav 3 مخصوص حکاکی عکس با لیزر	بسته آموزشی آشنایی با تکثیر و پرورش زالوی طبی Hirudo medicinalis به همراه فیلم و فایل های بسیار مفید

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز مشکل و یا نیاز به پروژه ای که در لیست سایت موجود نمی باشد، لطفا از طریق منوی پشتیبانی و یا از طریق ایمیل best.files2@gmail.com درخواست خود را ارسال کنید. با توجه به اینکه برخی از محصولات این فروشگاه از منابع مختلفی که بعضا منبع اولیه نیز مشخص نیست، تهیه شده اند لذا در صورتی که فایلی مربوط به شماست و بدون اجازه در این فروشگاه قرار داده شده است، از طریق بخش پشتیبانی اطلاع دهید تا ضمن عذرخواهی سریعا از سایت حذف گردد.

750 - بررسی نقش فلسفه بر آثار هنري و فلسفه هنر و زیبایی در فلسفه

750 -  بررسی نقش فلسفه بر آثار هنري و فلسفه هنر و زیبایی در فلسفه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرمت فایل:   ورد Word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 37  

 

 

 

در تمامي دوران آثار هنري آينه‌ي نظرات متفكران برجسته بوده‌اند. گرچه نبايد از نظر دور داشت كه آثار هنري نيز بر تفكرات فلسفي تاثير ‌گذاشته و مي‌گذارند.

آثار نويسنده و فيلسوف مطرح فرانسوي ژان‌پل‌سارتر, سردسته‌ي جنبش اگزيستانسياليسم فرانسه شاهدي بر اين مدعاست. نوشته‌هاي او تركيبي عجيب از ادبيات, هنر, فلسفه, نقد و روزنامه‌نگاري است. تخيل, وجود و عدم‌وجود و نقد خرد ديالكتيك, عناصر آشناي آثار مكتوب سارتر هستند. گرچه او خود معتقد است كه آن نمونه از نوشته‌هايش عرضه‌كننده‌ي فرمول‌هايي برون ادبي هستند. در آن دوره جريان عميقي از مباحث فلسفي آثار ادبي او را تحت تاثير قرار داده بود و نظرات فلسفي سارتر به وضوح در تمامي نوشته‌هاي داستاني و غيرداستاني‌اش به چشم مي‌خورد.

 

 تامل بر تعامل فلسفه و هنركاريكاتور در ميانه و نيمه‌ي دوم قرن بيستم ما را به فعاليت‌هاي خلاقانه‌ي هنرمنداني چون كاردون, توپور, كلود سر, سيرل, زلاتكفسكي, زابرانسكي, استاينبرگ و بسياري ديگر معطوف مي‌سازد. كاريكاتوريست‌هاي اين دوره را مي‌توان در يك دسته‌بندي خاص قرار داد و به عبارت ديگر مي‌توان نام «معضل نگار» و يا «كاريكاتوريست‌ فلسفي» را بر آنان نهاد. از آنجا كه اين كاريكاتوريست‌ها گاهي همه به تفكرات پوچ‌گرايانه تمايل دار‌ند، عنوان «كاريكاتوريست‌ پوچ‌گرا» را نيز برازنده‌ي آن‌ها است. همانند نويسندگان پوچ‌گرا (كافكا, هارمس, سارتر و غيره) كاريكاتوريست‌هاي پوچ‌گرا آثارشان متاثر از ديدگاه‌هاي فلسفي اگزيستانسياليست‌ها و فلاسفه‌اي چون كيركه‌گور, هايدگر و سارتر بود. با كمي دقت مي‌توان ديد آثار آنان مضاف بر معاني عميق انساني, يادآور برخي از صحنه‌هاي ثابت تئاترهاي پوچ‌گرا است.

بي‌شك بايد اعتراف كرد كه ديدگاه‌هاي فلسفي نيمه‌ي دوم قرن بيستم تاثيرات زيادي بر تغيير طرز تفكر كاريكاتوريست‌هاي آن دوران گذاشت. كاراكترهاي كاريكاتورهاي آن عصر كه انساني خاص با تمامي كاستي‌هايش بود, به شكل طعنه‌آميز و مضحك به انساني كوچك و نمادين در ميان جمعيتي كثير از انسان‌ها تبديل شد. طبيعتا اين تغيير منجر به تغييراتي اساسي در گرافيك و جنس طراحي كاريكاتوريست‌ها نيز شد. كاراكترهاي كاريكاتورها نمايان‌گر انسان‌هايي ابتدايي بودند كه به هيات نمادهايي مرسوم براي دنياي پوچ‌گرا در مي‌آمدند. تمامي اين كاراكترها مانند همزاداني بودند كه از يك کاریکاتور به كاريكاتوري ديگر مهاجرت مي‌كردند گويا آن‌ها از جهان واقعي نمي‌آمدند, بلكه سرريز شده از نيم‌آگاهي فرديت‌زدوده‌ي هنرمند بودند. چنين تغييري در كاراكترهاي کاریکاتور  تحت تاثير ديدگاه‌هاي فلسفي‌اي شكل گرفت كه نمايان‌گر فرديت‌زدايي انسان در جامعه بود.

فيلسوفاني چون شوپنهاور, هايدگر, نيچه و .... در نوشته‌هاي خود فرآيند برابرسازي فرديت انساني را بيان مي‌كردند. آنان از تبديل انسان معاصر به جزئي كوچك از جمع انساني خبر مي‌دادند؛ عنصري غمگين، ملا‌ل‌آور و مايوس كه در تكاپوي رسيدن به برابري و مساواتي جعلي است.

اين نكته قابل ذكر است كه چنين تغييراتي در طرز تفكر كاريكاتوريست‌ها همسو با طرز زندگي هنري در غرب بود. تكامل هنر کاریکاتور  در كشورهاي شرق اروپا مسير ديگري را پيمود. كاريكاتوريست‌هاي آن كشورها تحت تاثير ديدگاه‌هاي فلسفي ماركس و لنين بودند. هرچند برابري افراد يك جامعه مهم‌ترين اصل نظريات اين فلاسفه بود, اما رژيم استبدادي هنرمندان را از بيان و بررسي تاثيرات عميق اين نگره در جامعه باز مي‌داشت. متد و روش كاري موسوم به «رئاليسم سوسياليستي» تنها روش مجاز در هنر شناخته مي‌شد. اين روش كار به هنرمندان ديكته مي‌كرد تا رقباي سياسي رژيم‌هاي كمونيستي را به باد نقد و انتقاد بكشند و در عين حال منحصرا ديدگاه‌هاي فلسفي ايدئولوژي كمونيسم را منعكس كنند. به همين خاطر هنر کاریکاتور در كشورهاي بلوك شرق ناگزير ماهيتي حكومتي پيدا كرد. كاريكاتوريست‌ها ديگر هنرمند به معني اخص كلمه نبودند بلكه به ارتشي از كارگران خدمتگزار رژيم بدل شدند. و به همين دليل بود كه آن‌ها قادر به آزادانديشي نبودند.

فردريش نيچه فيلسوف آلماني در كتاب «چنين گفت زرتشت» خود بياناتي دارد كه كه مي‌توان ما به ازاي آن‌ را در آثار كاريكاتوريست‌هاي مختلف جهان پيدا كرد. با اين‌كه شكي در شخصيت خلاق و مبتكر هنرمندان نيست, اما برخي از كاريكاتورهاي آنان به گونه‌اي است كه گويا جملات اين فيلسوف بزرگ را تصويرسازي كرده‌اند. در مجموع واضح است كه کاریکاتور ژانري صرفا سرگرم‌كننده نيست. كاريكاتوريست‌ها متفكراني هستند كه در  اندازه‌ي خود, تلاش دارند دنياي پوچ اطراف‌مان را در چهارچوب ژانر هنري خود بازنمايي كنند

 

کاریکاتور

 

كاريكاتور كلمه اي است كه  فرانسوي ها به كار مي برند وشبيه همان كلمه اي است كه ايتاليايي ها براي تصاويرمضحك استفاده مي كردند بوده و شايد بتوان مترادف كلمه اغراق و مبالغه در فارسي دانست.

 

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
750D_1664487_3773.zip31k

فیلم آموزش سیستم خودکار قرار دادن محصولات فروشگاه های فایل سل در وبلاگ یا سایت خود - ویژه فروشگاه داران

فیلم آموزش سیستم خودکار قرار دادن محصولات فروشگاه های فایل سل در وبلاگ یا سایت خود - ویژه فروشگاه داران                 ******* آموزش قرار دادن محصولات نفیس فایل نیز اضافه شد.****** قابل استفاده برای سایر سایت های فروش فایل که در ادامه به آنها اشاره شده است.   این محصول مخصوص فروشگاه داران محترمی است که قصد دارند محصولات فروشگاه های فایل سل یا سایر فروشگاه ها را در سایت یا وبلاگ خود معرفی کرده و از فروش محصولات این فروشگاه، مبلغی به ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه

filesell >